Tani proszek tytanu użyty po raz pierwszy do druku 3D

Tani proszek tytanu użyty po raz pierwszy do druku 3D

Firma Metalysis opracowała technologię produkcji taniego proszku tytanu do drukowania 3D m.in. części samochodowych.

Do tej pory cała rewolucja związana z drukiem 3D skupiała się na wykorzystaniu dostępnych i tanich tworzyw sztucznych. Tworzenie części z tytanu jest drogie ze względu na cenę materiału w postaci proszku, wynosi ona obecnie ok. 200 – 400 dolarów za kilogram.

Tani proszek tytanu użyty po raz pierwszy do druku 3D-1

Firma Metalysis – producent metali z siedzibą w Rotherham w Wielkiej Brytanii, opracowała nowy tani sposób produkcji proszku tytanu do druku 3D, dzięki temu będzie on szerzej dostępny i znajdzie częstsze zastosowanie jako komponenty w branży motoryzacyjnej, lotniczej i pokrewnych.

Proces Metalysis

Do wytworzenia metalicznego tytanu używa się procesu Krolla, który następnie przetwarzany jest na postać pręta i na końcu ma postać rozpylonego proszku. Jest to bardzo kosztowny i pracochłonny proces, a ponadto o bardzo małej efektywności.

Tani proszek tytanu użyty po raz pierwszy do druku 3D-2

W procesie Metalysis rutyl przekształca się bezpośrednio do sproszkowanego tytanu za pomocą elektrolizy. Zaletą tego procesu jest to, że bezpośrednio końcowy produkt ma postać proszku. W procesie można kontrolować rozmiar cząstek proszku, czystość i ilość pierwiastków stopowych.

Proces Metalysis może pracować w sposób ciągły, w przeciwieństwie do metody Krolla. Dzięki temu, jak szacuje zespół, cena proszku tytanu potrzebnego do druku 3D obniży się o ok.  75%.

Tani proszek tytanu użyty po raz pierwszy do druku 3D-3

W kolejnym projekcie, Metalysis chce w pojedynczym procesie wytworzyć tytan z rutylu piasku, naturalnie występującej rudy tytanu. Innowacyjna metoda omijająca wiele etapów produkcji, ma jeszcze bardziej obniżyć cenę półproduktu do druku.

Poniżej Drukarka Renishaw 3D w czasie druku proszkiem tytanu.

Większość ludzi kojarzy drukowanie 3D z elementami plastikowymi, Metalysis chce wykazać potencjał jaki drzemie w produkcji części metalowych. Jest to potencjalny przełom dla wielu sektorów, które mogą wykorzystać niską cenę tytanu.

Powrót na górę