Struktury Fibonacciego wydrukowane na drukarce 3D

Struktury Fibonacciego wydrukowane na drukarce 3D

John Edmark wydrukował na drukarce 3D niesamowite struktury Fibonacciego. Na filmie dokładnie widać jak perfekcyjne złudzenie optyczną przedstawiają wydrukowane rzeźby.

 

Taki efekt można uzyskać poprzez wydrukowanie poszczególnych części pod odpowiednim kątem (tzw. złotym kątem), dodatkowo wszystkie elementy muszą znajdować się w precyzyjnie określonej  odległości od siebie i od górnego wierzchołka. Ponadto ważne jest również samo filmowanie przedmiotu.

Struktury Fibonacciego wydrukowane na drukarke 3D1

Złoty kąt to pojęcie geometryczne oznaczające kąt 137,5 stopnia. Jak wiemy z doświadczenia najdoskonalsze formy potrafi stworzyć sama Matka Natura, dlatego złoty kąt możemy znaleźć np. w niektórych roślinach takich jak: słonecznik, ananas, szyszki sosnowe itp. Rośliny te tworzą idealny układ spiralnych linii prawoskrętnych i lewoskrętnych, co daje hipnotyzujący efekt, gdy patrzy się na konkretny wycinek kręcącej się rośliny.

Struktury Fibonacciego wydrukowane na drukarke 3D2

Poniżej efekt kręcącego się karczocha:

Jak to jest możliwe?

Edmark wyjaśnia, że do stworzenia tej iluzji oprócz idealnie wydrukowanego przedmiotu należy bardzo precyzyjnie nakręcić film. Jaka jest tajemnica takiego efektu?

Autor nagrywał przy 24 klatkach na sekundę i szybkości migawki 1/2000 sek. Do uzyskania efektu ważny jest również kąt pod jakim kręcimy struktury Fibonacciego.

Struktury Fibonacciego wydrukowane na drukarke 3D

Sam Fibonacci był wybitnym włoskim matematykiem żyjącym na przełomie XII i XIII wieku. Napisał szereg rozpraw matematycznych z odpowiedziami na zadawane przez niego pytania.

Jednym z zadań, które wyjaśnił brzmiało:

„Kupiec podczas swojej podróży handlowej do Wenecji podwoił tam swój początkowy kapitał, a następnie wydał 12 denarów. Potem udał się do Florencji, gdzie znowu podwoił liczbę posiadanych denarów i wydał 12. Po powrocie do Pizy po raz kolejny podwoił swój majątek, wydał dwanaście denarów i … został bez grosza. Ile denarów miał na początku?”

Źródło: 3ders i wikipedia

Powrót na górę