Skanska wykorzystuje druk 3D do wielomilionowej inwestycji

Skanska wykorzystuje druk 3D do wielomilionowej inwestycji

Międzynarodowa firma budowlano-deweloperska Skanska z główną siedzibą w Szwecji jest największym przedsiębiorstwem budowlanym. Używa ona druku 3D przy budowie szesnastopiętrowego biurowca The 6 Bevis Marks w centrum Londynu, wartego ponad 50 milionów funtów.

W ostatnim tygodniu osiem przestrzennie wydrukowanych maskownic zostało zawieszonych na stalowych słupach. Wydrukowane maskownice mają służyć jako osłony podparcia dla dachu budynku wykonanego z ETFE (folia, Etylen-tetrafluoroetylen stosowana np. na materiał okładzinowy, o bardzo dobrej odporności na warunki atmosferyczne). Konstrukcja dachu wyglądem przypomina gałęzie drzew.

Skanska wykorzystuje druk 3d do wielomilionowej inwestycji-1

„Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że po raz pierwszy udało się zastosować tą technikę przez naszą firmę” – mówi kierownik projektu Johnatan Inman „Obecnie trwają rozmowy z kolejnymi klientami na temat możliwości druku 3D” dodaje.
Drukowanie przestrzenne okazało się idealnym rozwiązaniem dla skomplikowanego problemu technicznego.

Osiem różnych okładzin miało być pierwotnie wykonanych jako odlewy stalowe, Skanska jednak przewidziała znaczne trudności i koszty jakie wynikałyby z takiego rozwiązania. Alternatywą tego pomysłu były spawane, albo plecione kawałki blachy stalowej, które ostatecznie zostały zaakceptowane, ale nie spełniały standardów estetycznych narzuconych przez architekta.
Za dach z ETFE odpowiedzialna była firma Vector Foiltec, która zamówiła drukowane elementy u Quickparts. Firma ta realizuje indywidualne zamówienia dla przemysłu lotniczego, urządzeń medycznych i przemysłu.

Skanska wykorzystuje druk 3D do wielomilionowej inwestycji6

Element maskujący łączenia stalowych słupów nadawał się idealnie do wykonania go za pomocą druku 3D, ze względu na złożoność i brak powtarzalności przy projektowaniu. Jeśli miałoby to zostać zrobione tradycyjnymi metodami, trzeba by było wytworzyć osiem unikalnych form, zgodnie z rysunkami CAD.

Firma Quickparts użyła maszyny do druku działającej w technologii SLS, czyli spiekania laserowego. Użyto materiału nylon PA 12. Okładziny słupów były drukowane w kawałkach, zajęło to około trzy tygodnie, a następnie zostały połączone w całość i pomalowane na kolor przypominający stal.

Skanska wykorzystuje druk 3d do wielomilionowej inwestycji-3
źródło: skyscrapercity

Skanska miała zastrzeżenia co do gwarancji na tak wydrukowane formy. „Materiał nie był wcześniej używany w środowisku zewnętrznym, potrzebowaliśmy aby żywotność wynosiła ok. 10-20 lat” mówi Inman.
Quickparts i Vector Foiltec zlecił przyspieszoną symulację oddziaływania deszczu, słońca i nadmiernego ciepła na osłony. Po badaniach Vector Foiltec miał pewność, że osłony sprostają w warunkach na jakie będą narażone.

Skanska wykorzystuje druk 3d do wielomilionowej inwestycji-4
„Architekci byli bardzo zaniepokojeni, ale zdali sobie sprawę, że technologia jest dość dobrze przetestowana w innych gałęziach przemysłu, a Quickparts prowadzi badania w odpowiedni sposób” mówi Inman.

źródła: www.construction-manager.co.uk oraz www.6bevismarks.com

Powrót na górę