Robox – drukarka dla kobiet?

Robox – drukarka dla kobiet?

Do 20 grudnia można finansować projekt Robox na Kickstarterze, który jak mówią twórcy może być mikro-fabryką na domowym biurku.

Pomysłodawcy pragną, aby Robox mógł pracować z różnymi głowicami, co oznacza, że urządzenie zaopatrzone będzie w wiele funkcji takich jak frezowanie czy też skanowanie 3D.

Od momentu dostarczenia drukarki do domu po pierwszy wydruk dzieli niewiele kroków – czytamy na stronie. Wystarczy zainstalować oprogramowanie AutoMaker™, podłączyć zasilanie oraz USB, włożyć szpulkę z materiałem i wcisnąć przycisk drukuj.

Robox - drukarka dla kobiet5

Twórcy Roboxa chcą, aby urządzenie mogło być wykorzystywane przez wszystkich, zaczynając od projektantów, artystów, przez majsterkowiczów i nauczycieli, a na rodzicach rodziców i ich dzieciach kończąc. Obsługa panelu drukowania jest bardzo prosta, a sama drukarka bezpieczna w użyciu, żeby mogły ją obsługiwać nawet dzieci od 5 roku życia.

Robox - drukarka dla kobiet

Specyfikacja techniczna i najważniejsze funkcje:

Rama i obudowa –  Jakość druku jest zależna od rozdzielczości i dokładności osi ruchu.  Projektanci Roboxa zaprojektowali go od podstaw, zwracając uwagę na sztywność ramy. Wszystkie napędy i osie są przyłączone do jednej ramki ze stali nierdzewnej, zapewniającej stabilność platformy. Rama drukarki ma całkiem estetyczne i zdecydowanie designerskie wykończenie. Użyli do jego produkcji aluminium anodowanego oraz przezroczystego poliwęglanu.

Robox - drukarka dla kobiet1

Prędkość – Podwójny system dysz – Robox zawiera opatentowany system podwójnej dyszy, które mogą poprawić szybkość drukowania. Dyszą dostępne są o średnicach 0,3 mm i 0,8 mm. W praktyce wygląda to tak, że w trakcie drukowania można zobaczyć obiekt, a następnie szybko go wypełnić przy użyciu większych dysz bez wpływu na wytrzymałość części.

Automatyczne rozpoznawanie materiału – drukarka 3D nie wymaga oprogramowania dla różnych materiałów – wystarczy załadować szpulę w odpowiednim miejscu. Każda rolka z filamentem ma pamięć EEPROM, która zawiera dane materiałowe pozwalające drukarce automatycznie ustawić parametry drukowania.

System headlock ™ – pozwala szybko wymienić głowicę drukującą.

Łatwo wymienialny stół – kiedy wydruk jest już gotowy, można go łatwo wyciągnąć ze środka wraz ze stołem roboczym, w celu odklejenia i wyczyszczenia modelu. Takie rozwiązanie pozwala na stosowanie różnego rodzaju stołów, np. obrotowy, używany do skanowania 3D. Stół do wydruków zbudowany jest z Laminatu PEI, przy którym nie trzeba używać taśmy, kleju czy też specjalnych specyfików.

Robox - drukarka dla kobiet2

Zamknięta komora drukowania – Robox wyposażony jest w komorę zamkniętą, która zabezpiecza wydruk przed warunkami zewnętrznymi. Dzięki temu rozwiązaniu wydruki np. z ABS nie pękają i nie odklejają się od stołu.

Dwa ekstrudery – możliwość zamontowania drugiego ekstrudera, który w połączeniu z głowicą podwójnego materiału (aktualnie w trakcie rozwoju), będzie można wydrukować dwa różne materiały w tym samym czasie.

Własne oprogramowanie AutoMaker™

Robox - drukarka dla kobiet4

Domowe drukarki są teraz na bardzo wysokim poziomie jeśli chodzi o jakość wydruku i ciężko wprowadzić w nich jakieś innowacyjne zmiany. Mechanika w drukarkach wykorzystujących metodę FFF nie może się dużo zmienić wiec jak widać na przykładzie powyżej, twórcy takich urządzeń duży nacisk kładą na na to, aby drukarki 3D wyglądały estetycznie w domowym zaciszu oraz miały jak najbardziej intuicyjny panel sterowania. Czy drukarka jest przeznaczona dla kobiet? Z tak eleganckim kształtem i kolorem jak najbardziej, drukarka może służyć nawet jako element wystroju wnętrz. Pokusiłam się o takie stwierdzenie, ponieważ Panów z reguły interesuje w pierwszej kolejności co można znaleźć „pod maską” a nie sam wygląd zewnętrzny, ale drukarka jak najbardziej może być przeznaczona dla oby płci : )

Robox - drukarka dla kobiet3

Ze strony kickstarter redagowała Aga

Powrót na górę