Projekt Perpetual Plastic powstał w Holandii, koncentruje się on na lokalnym recyklingu tworzyw sztucznych. Według zespołu, cele są dwojakie, po pierwsze recykling tworzyw sztucznych na poziomie lokalnym angażując w to ludzi, po drugie, tworzenie świadomości wśród konsumentów, ucząc ich nowych metod recyklingu.
Twórcy projektu to sześciu projektantów z Uniwersytetu Technicznego w Delft. Korzystają oni z zestawu pokazowego maszyn, gdzie w przejrzysty sposób użytkownicy mogą zobaczyć na własne oczy poszczególne etapy recyklingu tworzywa sztucznego, począwszy od mycia, rozdrabniania, suszenia, wytłaczania i na końcu druku 3D. Na samym końcu cyklu drukarki 3D drukują sygnety dla osób uczestniczących w prezentacji.
Sygnet drukowany z odpadów wg. autorów ma uczcić całe doświadczenie i przyczynić się do dyskusji na temat jego pochodzenia i nowej koncepcji recyklingu.
Według holenderskiego dziennika NRC, jednym z długoterminowych celów projektu jest wykorzystanie pojęcia recyklingu tworzyw sztucznych z pomocą druku 3D. Obecnie w tym procesie używany jest tylko materiał PLA, ale grupa już eksperymentuje z innymi rodzajami tworzyw sztucznych. Projekt ma potencjał na wprowadzenie zmiany w sferze technologicznej, społecznej i środowiskowej.
Bardzo dobry pomysł, pomijając już aspekty wytrzymałościowe przetwarzanych po raz kolejny tworzyw sztucznych, jednak wydaje mi się, że do wydruku rzeczy nie przenoszących żadnych obciążeń, jak najbardziej wystarczy filament stworzony w takim procesie recyklingu.