Pierwsza taka operacja kręgosłupa na świecie z wykorzystaniem drukowanych implantów

Pierwsza taka operacja kręgosłupa na świecie z wykorzystaniem drukowanych implantów

We Francji została przeprowadzona pierwsza na świecie operacja fuzji kręgosłupa z użyciem wydrukowanych na drukarce 3D części.

Dr Vincent Fiere ze szpitala w Lyonie we Francji specjalizuje się w diagnostyce poważnych deformacji kręgosłupa i ich leczenia chirurgicznego. Przy jego udziale została przeprowadzona pierwsza operacja fuzji kręgosłupa na świecie wykorzystująca drukowane implanty.  

Pierwsza taka operacja kręgosłupa na świecie z wykorzystaniem drukarkowanych implantów3

MEDICREA do której należy Dr Fiere specjalizuje się w projektowaniu, rozwoju, produkcji i sprzedaży implantów ortopedycznych w  chirurgii kręgosłupa nic więc dziwnego, że przy jej zaangażowaniu udało się dokonać tak istotnego przełomu w chirurgii ortopedycznej.

Fuzja kręgosłupa polega na łączeniu kręgów, aby prawidłowo ustabilizować kręgosłup. Stosuje się ją w przypadku poważnych  wad postawy. Uszkodzone kręgi są wzmacniane specjalnym elementem, tak aby pacjent mógł utrzymać prawidłową postawę. Wydrukowane elementy ustawiono pomiędzy uszkodzonymi kręgami, aby uformować kręgosłup w odpowiednim pionie.

Pierwsza taka operacja kręgosłupa na świecie z wykorzystaniem drukarkowanych implantów1

Elementy zostały opracowane w programie do cyfrowego tworzenia plików 3D po wcześniejszym zeskanowaniu kręgosłupa pacjenta. Przy wsparciu zaawansowanej technologii i oprogramowania można było idealnie otworzyć obraz kręgosłupa i zaprojektować implanty, które utrzymają go w prawidłowej postawie.

Pierwsza taka operacja kręgosłupa na świecie z wykorzystaniem drukarkowanych implantów

Podobna operacja miała miejsce w Japonii w zeszłym roku. Operacja na azjatyckiej ziemi pozwoliła wydrukować i wszczepić wydrukowaną część kręgosłupa szyjnego. Zabieg został powtórzony na czwórce pacjentów i po jego wykonaniu objawy takie jak zaburzenia chodu i drętwienie rąk ustały.

Takie nowiny dają sporo nadziei, że w niedalekiej przyszłości  na co dzień będzie można przy użyciu drukarek 3D tworzyć implanty kręgosłupa, które będą idealnie odtwarzały uszkodzone części.

Prezes Medicrea informuje, że są pionierem na rynku w kontekście chirurgii kręgosłupa i przy wykorzystaniu ich technologii są w stanie przywrócić mechaniczną równowagę pacjentów nawet tych z bardzo zaawansowanymi schorzeniami.

3D Systems – znany amerykański lider drukowania 3D również ostatnio zaangażował się w leczenie wad kręgosłupa. Skupił się głównie na skoliozie i zaproponował gorset umożliwiający poprawę postawy u dzieci i młodzieży.

Źródło: 3ders

Powrót na górę