Latający dron AirDog będzie śledził Twoje ekstremalne wyczyny

Latający dron AirDog będzie śledził Twoje ekstremalne wyczyny

AirDog jest przeznaczony głównie dla miłośników sportów ekstremalnych, to doskonałe narzędzie do śledzenia aktywności sportowej na świeżym powietrzu.

Latający dron AirDog będzie śledził Twoje ekstremalne wyczyny-2

AirDog, opracowany przez zespół Helico Aerospace Industriesis z Litwy jest innowacyjny, a zarazem prosty w użyciu, quadrokopter podąża za urządzeniem noszonym na nadgarstku przez użytkownika. Na pokładzie koptera mieści się kamera GoPro zamontowana na ruchomym gimbalu ze stabilizacją. Użytkownicy mogą automatycznie uchwycić ekscytujące chwile z powietrza, nie martwiąc się o dodatkowego operatora kamery, ponieważ ta ustawia się dokładnie w miejsce gdzie przebywa użytkownik, a różne tryby pracy zwiększają możliwości kręcenia filmów. Urządzenie może zainteresować miłośników sportów ekstremalnych, jazdy na deskorolce, motocrossu czy sportów wodnych.

Latający dron AirDog będzie śledził Twoje ekstremalne wyczyny-1

Zespół uruchomił kampanię na kickstarterze i miesiąc przed jej końcem zebrał drugie tyle zakładanej kwoty (!) czyli ustalonej wstępnie na 200 tys. dolarów.

Prototyp całego AirDog został wyprodukowany w technologii druku 3D.

Dlaczego druk 3D?

Przed próbami z wydrukowanymi 3D częściami, zespół robił próby z elementami powstałymi z silikonowych form, które okazały się za ciężkie i ostatecznie części nie zostały użyte.

„Korzyści dostarczane przez druk 3D w porównaniu do standardowych metod są liczne” mówi Rozental – członek zespołu. „Przede wszystkim, czas realizacji jest znacznie zmniejszony, a jeśli musimy dokonać jakiejś zmiany projektu to możemy to zrobić w ciągu kilku godzin, łatwo i efektywnie. To było po prostu wcześniej nieosiągalne, gdyż wymagało czasochłonnej produkcji kosztownej formy”.

Latający dron AirDog będzie śledził Twoje ekstremalne wyczyny-3

W rzeczywistości zespół nie wyobraża sobie w jaki sposób miałby dojść do funkcjonalnego prototypu drona, gdyby nie druk 3D.

Latający dron AirDog będzie śledził Twoje ekstremalne wyczyny-5

W celu wytworzenia w pełni funkcjonalnych części, które można wykorzystywać w rzeczywistym środowisku, AirDog był drukowany przy użyciu technologii FDM z materiału Ultem. Dzięki jego bardzo dużej wytrzymałości i trwałości, a zarazem lekkości, doskonale nadał się do zwrotnego i lekkiego drona. Ultem należy do rodziny Polieteroimidów (PEI), jedną z istotniejszych cech tego tworzywa sztucznego  jest to, że może pracować w ciągłej temperaturze 170°C.

Specyfikacja drona:

– AirDog może przebywać w powietrzu 10-20 minut
– posiada 300 metrów zasięgu
– waży 1,8 kg z baterią
– maksymalna prędkość to 64 km/h

Gotowe AirDogi będą wytworzone przy użyciu tradycyjnych metod i jak zapowiada zespół, będą dostępne pod koniec października 2014 roku i kosztować 1500 dolarów za zestaw.

Zespół wyjaśnił, że celowo użył specjalnego nadajnika zamiast smartfona do naprowadzania drona ponieważ, dokładność GPS w komórce jest bardzo mała, wynosi  5-10 metrów. Ponadto Smartfon nie zawsze spełnia swoją rolę w sportach wodnych, gdzie jest bezpośrednio narażony na kontakt z wodą.

Można wybrać różne tryby śledzenia użytkownika:

Auto-Follow – czyli dokładne podążanie za nadajnikiem.
Relative position follow – czyli śledzenie zawsze pod odpowiednim kątem zależnie od przemieszczania się. Np. ustawimy wysokość 10 metrów i odległość od nadajnika na 4 metry to dron cały czas będzie się trzymał w takiej odległości. Ta funkcja jest bardzo przydatna przy sportach o dużej prędkości.
Follow track – jest to praktyczny tryb dla sportów miejskich gdzie na ścieżce drona mogą znajdować się jakieś przeszkody np. budynki czy drzewa. Za pierwszym razem użytkownik nagrywa ścieżkę jaką powinien podążać dron, później już może latać po wyznaczonej trasie.
Hover and Aim – funkcja ta pozwala utrzymać dron w jednym miejscu w powietrzu, jednak przy stałym nakierowywaniu kamery na nadajnik.
Circle – W tym ustawieniu, AirDog tworzy okręgi o ustalonym promieniu i wysokości, trzymając aparat skierowany na AirLeash. Ustawienie przeznaczone dla małej prędkości lub ujęć statycznych, aby zobaczyć widok wokół ciebie.
Look down – AirDog lata swobodnie nad ziemią, a w momencie gdy planujemy wykonać jakiś trik, dron staje i kieruje kamerę na nas.

Jak widać zespół dopracował projekt w wielu szczegółach.

Dla zainteresowanych tematem polecamy zapoznanie się również z wygranymi projektami dronów, które wzięły udział w  konkursie iMaterialise, a także projekt drona do własnego wydruku na thingiverse.

źródło: www.airdog.com

Powrót na górę