Klocki LEGO, a drukowanie 3D

Klocki LEGO, a drukowanie 3D

Klocki LEGO stanowią idealny przykład ciekawej i praktycznej rzeczy możliwej do drukowania 3D. Jak więc firma broni się przed nielegalnym drukowaniem? Na Thingiverse można znaleźć całą masę plików CAD do pobrania, aby wydrukować klocki przypominające LEGO. Warto jednak pamiętać o tym, że domowe drukarki z reguły nie dają takiej dokładności jak kupione klocki, raczej nie ma pełnych zestawów do pobrania, nie wspominając już o instrukcji prezentującej co można z danego zestawu złożyć. Dokładnie 24 października 2011 roku wygasł po ponad 50 latach patent firmy na wyłączność do kształtów klocków. Duńska firma nie ma wyboru i musi podążać za najnowszymi trendami i iść z duchem czasu, bo inaczej mimo swojej długoletniej tradycji zostałaby wygryziona przez konkurencje.

Praktycznie każdy bawił się klockami, jest to uniwersalna i ponadczasowa zabawka. LEGO cały czas wprowadza zmiany i możliwości, aby jak najbardziej związać użytkowników z firmą. Marketingowcy mają głowy pełne pomysłów, oto kilka z ciekawszych:

Firma wprowadziła akcje angażującą miłośników LEGO do współpracy. Gdy ktoś zaprojektuje własny unikalny model z klocków i zdobędzie uznanie  wśród 10 000 osób, projekt trafi do seryjnej produkcji. Model będzie musiał jeszcze przejść pewne procedury weryfikacyjne, jednak po akceptacji  autor projektu otrzyma 1% zysku netto sprzedanych zestawów.

Kilka tygodni temu natomiast czytaliśmy, że LEGO wraz z Google stworzyło aplikacje, która pozwala użytkownikom budowanie wirtualnych modeli 3D z klocków. Dziś czytamy o tym, że można samodzielnie zaprojektować mini figurkę tak, aby przedstawiała nas samych. Firma oferuje 3 opcje do personalizacji figurki:

1. Kupienie standardowej figurki i dodanie do niej zdjęcia lub wiadomości. Przed zakupem wybieramy płeć ludzika i dodajemy ewentualnie jakieś dodatki np. włosy. Koszt tej usługi to 7,99 £.

Klocki LEGO, a drukowanie 3D1

2. Kupienie spersonalizowanej figurki na podstawie opisu lub zdjęcia. Jeśli chcemy zamówić wizerunek swojego dziecka w ulubionej koszulce, wystarczy przesłać zdjęcie i firma zajmie się już całym procesem projektowym i produkcyjnym. Koszt usługi wynosi 34,99 £. Poniżej zaprojektowane ludziki Lego na przykładzie zdjęć sportowców.

Klocki LEGO, a drukowanie 3D2

3. Możemy również zamówić figurkę z dostępnych przedmiotów. Samodzielnie wybrać włosy, ubranie, akcesoria itp. Zamawiany komplet lego składa w jedną całość i przesyła na wskazany adres. Cena waha się w zależności jakie dodatki wybierzemy.

Klocki LEGO, a drukowanie 3D8

Firma oferuje również możliwość zamawiania już zaprojektowanych znanych postaci:

Klocki LEGO, a drukowanie 3D6

Klocki LEGO, a drukowanie 3D3

Klocki LEGO, a drukowanie 3D

Klocki LEGO, a drukowanie 3D4

LEGO jest chyba jedną z nielicznych firm, które na bieżąco monitorują upodobania konsumentów i wdrażają potencjalne możliwości z których konsument może skorzystać.  Wydaje mi się jednak, że niedługo druk 3D będzie tak popularny, a posiadanie domowej drukarki 3D nie będzie niczym nadzwyczajnym, że LEGO będzie koniec końców musiało zacząć zarabiać głównie na sprzedaży plików STL, a nie samych klockach. Lego usilnie próbuje zatrzymać przy sobie konsumentów i wydaje mi się, że robi to z bardzo dobrym skutkiem. W przyszłości w końcu gdy będą dostępne za darmo do pobrania pliki cad z pożądanym zestawem, a drukarki przestrzenne będą dostępne na każdym rogu wyłącznie lojalność do marki może skłonić konsumentów do kupna oryginalnego zestawu.

Materiał na podstawie: minifigs.me

Powrót na górę