Jeśli ktoś z czytających jest muzycznie uzdolniony, ten artykuł powinien się spodobać. Wyszukałem w sieci kilka ciekawych instrumentów, które zostały wydrukowane na drukarkach 3D. Na pierwszy odstrzał pójdzie gitara elektryczna – Americana, została ona zaprojektowana przez Olafa Diegela i jest ona o tyle wyjątkowa, że można w niej zobaczyć wydrukowane miejsca znajdujące się w Nowym Jorku. Gitara jest dostępna w sprzedaży za kwotę 4 000 $ .
Olaf jest autorem jeszcze kilku gitar, które również mogą zainteresować muzyków i pasjonatów tego typu przedmiotów.
Do drukowania tej gitary elektrycznej użył nylonu 12 i zastosował metodę SLS, aby prototypy można wydrukować w jednym kawałku, biorąc pod uwagę skomplikowane szczegóły jakimi są umieszczone w korpusie owady. Kto miał okazję grać jednak na tej gitarze, wypowiada się, że dźwięki pozostawiają jednak wiele do życzenia.
Jeszcze jedna elektryczna gitara zaprojektowana przez tego samego autora już bez motywów wewnątrz gitary, ale za to dostępna w czterech wersjach kolorystycznych:
Na poniższym filmie Olaf gra na zaprojektowanej przez siebie gitarze:
Kolejnym ciekawym wydrukowanym instrumentem jest ukulele, jest to odmiana gitary ale o wiele mniejsza i posiadająca jedynie cztery struny. Trzech studentów z Rochester Institute of Technology zaprojektowali, a później wydrukowali instrument w jedną noc. Z thingiverse można pobrać sobie pliki stl do wykonania ukulele.
Ostatnim instrumentem, który chciałbym tu przedstawić to coś nowego, co opracowali naukowcy z Input Devices and Music Interaction Laboratory z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill (znajdujący się w pierwszej setce najlepszych uczelni na świecie). Przez trzy lata projektanci ściśle współpracowali z tancerzami i choreografami aby opracować instrument, który ściśle współgra z ruchami tancerzy.
Połączyli cyfrowe rozwiązania z technologią drukowania 3D, aby wydrukować przezroczysty obiekt oświetlony od wewnątrz, wydający dźwięki, które współgrają z ruchami ciała. Korzystanie z technologii cyfrowych pozwala na kontrolowanie parametrów syntezy muzyki i ich przetwarzania w czasie rzeczywistym oraz całkowite odłączenie i włączenie instrumentu w czasie trwania występu. Dzieję się tak dlatego, że każdy z instrumentów posiada wbudowane czujniki i swoje zasilanie, co pozwala na bezprzewodową transmisje danych.
Sygnały generowane przez instrumenty są kierowane przez system transmisji peer-to-peer.
Wszystkie informacje na temat instrumentów przeczytałem na 3ders.