Jest to pierwszy naturalnej wielkości humanoidalny ruchomy robot, którego można prawie w całości wydrukować na drukarce 3D! Całość została zaprojektowana za pomocą programu Blender, a francuski konstruktor Gael Langevin udostępnia wszystkie potrzebne do wydruku pliki za pośrednictwem thingiverse , pozostają one na licencji Attribution – Non-Commercial – Creative Commons, więc każdy kto posiada drukarkę 3d może do woli ściągać i drukować potrzebne elementy do budowy robota InMoov. Licencja zakazuje jedynie komercyjnego użycia elementów.
InMoov budowany jest od początku 2012 roku, Langevin zaczął przygodę z robotem od zaprojektowania i wykonania prawej ręki, później dodał ramię, głowę i część tułowia. Stopy też są wydrukowane, teraz wystarczy poczekać, aż stanie na własne nogi.
Do zbudowania dłoni, przedramienia, ramion i barków potrzeba :
- Arduino uno x2
- MG995 / HK2598 serwo – x12
- Hitec HS805BB serwo – x8
- 0.8mm nylonową linkę
- śruby
- 3 kg plastiku ABS
- 6V 44A baterie i ładowarkę
Robot dostał ładnie ukształtowane, przypominające ludzkie – uszy, lecz nie spełniają one swoich funkcji, bo serwa są głośne i zagłuszają dźwięk dochodzący do mikrofonów z czym Gael jeszcze się zmaga.
Konstruktor na palcach robota umieścił czujniki ciśnienia, aby umożliwić kontrolę nad siłą zaciskania palców.
Langevin mówi o mechanizmie poruszania oczami robota „zabawne, że taki mały mechanizm, a jest tak trudny do zrobienia” . Jednak po małych przeróbkach udało się go wykonać i spełnia swoje zadanie.
Dotychczas Langevin korzystał z rozwiązań Serialterm, MyRobotLab i języka programowania Arduino. Dalszy rozwój InMoov zapowiada się bardzo ciekawie i jest to jeden z bardziej niezwykłych projektów robota DIY.
25 maja 2013 roku w Holenderskim Ultrecht 50 drukarek 3D pracujących w tym samym czasie wydrukuje robota InMoov, a to wszystko w ciągu jednego dnia! Wynik tego przedsięwzięcia powinien być nowym rekordem świata w tego typu evencie. Impreza organizowana jest przez Protospace Fablab w Holandii.
Jeszcze parę filmów do obejrzenia , naprawdę warto zobaczyć jak InMoov się porusza.
Aby być na bieżąco tego ciekawego projektu warto śledzić stronę : inmoov.blogspot.nl