Druk 3D idzie z pomocą osobom niewidomym

Druk 3D idzie z pomocą osobom niewidomym

W ostatnim czasie powstało wiele pomysłów na pomoc osobom niewidomym przy wykorzystaniu druku 3D.

Zaczynając od urządzenia umożliwiającego niewidomym dzieciom dotknięcie różnych przedmiotów, które zaprezentowała wyszukiwarka Yahoo! przy wykorzystaniu drukarki 3D MakerBot Replicator 2. OwnFone ma w swojej ofercie specjalną obudowę umożliwiające korzystnie z telefonów komórkowych osobom niewidomym. Ponadto powstają książki przystosowane dla małych niedowidzących dzieci, po to, aby mogły dotykając wypukłych obrazków, „czytać” różne historyjki jeszcze zanim poznają alfabet Braille’a.

Druk 3D idzie z pomocą osobom niewidomym4
To wszystko jest już dostępne dla niewidzących osób, jednak naukowcy z Massachusetts zaprezentowali coś absolutnie fenomenalnego i zdecydowanie najbardziej przydatnego w porównaniu do wyżej wymienionych pomysłów. Opracowali oni urządzenie umożliwiające przekształcenie pisma na mowę.

Urządzenie odczytuje tekst zawarty w dokumentach i książkach w wersji papierowej, a także na ekranach komputerowych, tabletach itp. Urządzenie nazywa się FingerReader i zostało wyprodukowane przy wykorzystaniu drukarki 3D.

Druk 3D idzie z pomocą osobom niewidomym3

Jak działa FingerReader?

Urządzenie jest wyposażone w małą kamerę, gdy użytkownik nałoży go na palec wskazujący i przejedzie po tekście, kamera zeskanuje tekst , prześlę do specjalnego oprogramowania, który identyfikuję słowa. Następnie syntetyzowany głos odczytuje wskazane słowa.

FingerReader może okazać się wyjątkowo funkcjonalny, dzięki swoim małym gabarytom, łatwości do przenoszenia oraz możliwości odczytu słów w czasie rzeczywistym.

Pattie Maes, profesor oraz prezes grupy badawczej, która opracowała prototyp mówi, że to rozwiązanie jest jak czytanie z czubka palca i jest o wiele bardziej elastyczne i szybsze niż wszystkie dotychczasowe rozwiązania.

Druk 3D idzie z pomocą osobom niewidomym1

Trudno się z Profesorem Maesem nie zgodzić, FingerReader może okazać za jakiś czas niezastąpionym urządzeniem stosowanym przez większość osób niewidomych oraz niedowidzących.

Praca nad oprogramowaniem do tego urządzenia zajęła naukowcom 3 lata. Maes mówił, że pozostało jeszcze wiele testów i udoskonaleń, które grupa chce wprowadzić zanim produkt trafi na rynek do regularnej sprzedaży. FingerReader ma wciąż problemy np. z odczytywaniem tekstów z ekranów dotykowych, ponieważ, póki co jedynie wyłączenie funkcji ekranu dotykowego eliminuje problem. Naukowcy jednak cały czas myślą jeszcze nad tą kwestią.

Druk 3D idzie z pomocą osobom niewidomym

Źródło – 3ders

 

Powrót na górę