Lista 22 darmowych programów do projektowania, które mogą się przydać w pracy zarówno inżynierom jak i hobbistom.
Pewnie każdy zdaje sobie sprawę, że profesjonalne programy potrafią kosztować i to nie mało, zwłaszcza te do projektowania przestrzennego. Dziś chciałbym przestawić alternatywy, gdzie osoby nie mające dostępu do płatnych wersji mogą skorzystać z darmowych programów, które będą spełniać ich oczekiwania.
Przed wymienieniem programów chciałbym tylko poinformować tych, którzy nie mieli okazji z tego skorzystać, że darmowy i legalny dostęp do profesjonalnych programów takich jak AutoCAD, Inventor itp. mają studenci w trakcie trwania nauki studiów inżynierskich (na wybranych uczelniach). Wersja nie różni się niczym poza informacją, że program jest używany na potrzeby studenta i nie może być wykorzystywany do celów komercyjnych. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą się jedynie nauczyć obsługi.
Enjoy !
SketchUp od Google, to idealny program dla początkujących ze względu na jego bardzo intuicyjny panel do rysowania. Program posiada ogromną (milionową) bibliotekę elementów online, które zostały przesłane przez użytkowników z całego świata, wszystko gotowe do pobrania za darmo. Program oferuje wiele formatów w jakich możemy zapisać pliki. Wyszedł również naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów jeśli chodzi o druk 3D i jest możliwa do zainstalowania wtyczka umożliwiająca konwertowanie plików do STL.
Gdyby ktoś myślał nad rozszerzeniem wersji na SketcheUp Pro 2014 to kosztuje ona 590$.
Autodesk 123D – firma Autodesk jest jednym z największych na świecie producentów oprogramowania CAD. Autodesk 123D to darmowe oprogramowanie 3D CAD. Posiada obszerną bazę bibliotek CAD oraz dostęp do społeczności internetowej. 123D dysponuje bardzo fajnym narzędziem, dzięki któremu w bardzo prosty sposób stworzymy trójwymiarowy obiekt ze zdjęć. Wystarczy zrobić parę zdjęć przedmiotu (im więcej tym lepiej), a następnie po wgraniu do aplikacji zostaną one połączone w model 3d. Program dodatkowo posiada aplikacje na iPad / iPhone
Blender jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników, szczegółowy interfejs, wysoka rozdzielczość, możliwości renderingu i animacji. Poza tym, Blender jest prawdopodobnie najlepszym programem CAD dostępnym open source , który zawiera funkcje charakterystyczne dla wysokiej klasy oprogramowania 3D. Program ukierunkowany głównie na gry komputerowe i animacje.
Netfabb Studio Basic – oferuje podstawowe funkcje analizy i naprawy siatki modeli trójwymiarowych, zapisanych również w plikach STL. Działa w systemach Windows, Linux lub Mac.
K-3D to darmowe oprogramowanie do modelowania i animacji 3D. Program jest rozbudowany i nieco skomplikowany dla początkujących, ale zarazem bardzo uniwersalny i można używać sporej ilości dostępnych plug-inów. Program ułatwia prace z modelowaniem poligonalnym. Dzięki niemu stworzysz dowolne kształty, krzywe i animacje.
Sculptris to intuicyjny program do rzeźbienia w przestrzeni wirtualnej, nie wymagający instalacji. Program stworzonych przez twórców ZBrush.
Art of Illusion to w pełni funkcjonalny darmowy program open source do modelowania 3D, który może być używany do renderowania grafiki i animowania obiektów. Art of Illusion jest bardziej przeznaczony do grafiki komputerowej niż jako narzędzie inżynierskie.
MeshLab to narzędzie umożliwiające edycję obiektów trójwymiarowych z wykorzystaniem siatki. Program posiada funkcję czyszczenia, filtrowania oraz renderowania dużych rysunków 3D, obsługuje pliki STL.
3DCrafter – jest narzędziem do modelowania 3D i animacji. Jest dostępny w trzech wersjach, pierwsza darmowa wersja 3DCrafter, oraz dwie płatne 3DCrafter Plus i 3DCrafter Pro. Import plików STL jest zintegrowany z każdą wersją, jednak eksport jedynie w 3DCrafter Pro.
3Dtin – Prosty program do projektowania 3D, który nie wymaga instalacji ponieważ można z niego korzystać bezpośrednio z przeglądarki.
Anim8or służy do modelowania 3D i animacji postaci.
BRL-CAD to potężny i zaawansowany program open source, który zawiera interaktywną edycję geometrii obrazu.
LeoCAD – to program CAD w którym można tworzyć wirtualne modele klocków LEGO. Społeczność LDraw stworzyła już teraz ponad 6 000 różnych modeli.
OpenSCAD jest to oprogramowanie do tworzenia obiektów 3D CAD. Jest to dobre narzędzie do tworzenia przestrzennie części maszyn, jednak nie nadaje się jeśli masz pewną wizję artystyczną do tworzenia np. grafik komputerowych. Dostępne dla Linux / UNIX, MS Windows i Mac OS X.
Wings 3D to zaawansowany program open source, oferujący szeroką gamę narzędzi do modelowania 3D, konfigurowalny interfejs oraz wsparcie dla materiałów i tekstur. Jest rozwijany od roku 2001. Nie obsługuje animacji.
Clara.io to w pełni funkcjonalne narzędzie do modelowania 3D i renderowania, które działa w przeglądarce. Nie wymaga pobierania, licencji i konfiguracji.
Seamless3d to oprogramowanie open source do modelowania 3D dostępne dla wszystkich na licencji MIT. Program przeznaczony raczej dla artystów niż dla inżynierów.
Tinkercad to idealny program dla początkujących, który poprzez zabawę i proste zadania nauczy projektowania. Działa bezpośrednio w przeglądarce.
TopMod umożliwia dynamiczną zmianę geometrii siatki, dodatkowo można prosto dodawać i usuwać krawędzie, tworzyć i zamykać otwory, a także wykonywać inne szybkie przekształcenia na siatce.
OpenFX jest open-source i darmowym programem do animacji i modelowania, rozpowszechniany na licencji GNU.
FreeCAD służy do modelowania 3D. Modelowanie parametryczne pozwala łatwo modyfikować projekt wracając do historii modelu i kontrolując poszczególne parametry. Program open source na licencja LGPL.
3Dmtp to oprogramowanie działające w chmurze, koncentruje się na modelach architektonicznych. Oferuje eksport projektów do druku 3D.
Sporo tego wyszło ; )
Mam nadzieję, że spis okaże się przydatny i każdy z Czytelników będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Lista sporządzona niealfabetycznie, gdyż na pierwszych miejscach znajdują się te programy, które używałem i uważam za najpraktyczniejsze.
Jeśli znacie jakieś darmowe programy do projektowania CAD, które nie zostały wymienione, a uważacie je za warte uwagi – piszcie, chętnie ten wpis będę uaktualniał.