Czy opłaca się inwestować w firmy związane z drukiem 3D?

Czy opłaca się inwestować w firmy związane z drukiem 3D?

Często piszę o ciekawostkach związanych z drukiem 3D, czas na krótką analizę wybranych firm bezpośrednio związanych z tą technologią.  Druk 3D to niewątpliwie stosunkowo nowa technologia, jest jeszcze grono osób, które nie słyszało o szerokich możliwościach zastosowania druku przestrzennego i otwierają usta ze zdziwienia. Na co dzień nie jestem inwestorem jednak znalazłem pewien artykuł na temat inwestowania właśnie w technologie druku 3D. Myślę, że poniższe zestawienie mogą niejedną osobę zainteresować.

Powstaje coraz więcej firm zajmujących się drukowaniem 3D zarobkowo, jednak jest kilka czołowych, które gromadzą największe zyski związane z tą branżą. Tutaj krótka analiza czterech najistotniejszych + jeden bonus.

 

STRATASYS

 

 

StratasysLogoWithTagline_CMYK

Stratasys jest producentem drukarek 3D, bezpośrednich cyfrowych rozwiązań produkcyjnych oraz rozwiązań szybkiego prototypowania. Firma została założona w 1989 roku przez S. Scott Crump z żoną Lisą. Co ciekawe pomysł na drukowanie 3D zrodził się rok wcześniej, kiedy to Scott chciał zrobić zabawkę – żabę dla swojej córki. Użył do jej wytworzenia pistoletu do klejenia załadowanego mieszaniną polietylenu i wosku. Od takiej błahostki zrodził się wykorzystywany do dzisiaj proces FDM, który Stratasys opatentował i posiada do niego wszelkie prawa. Mimo, że proces wygląda identycznie, domowe drukarki muszą posługiwać się nazwa FFF.

Ponadto firma posiada ponad 285 patentów (przyznanych lub będących w trakcie przyznawania). Produkty Stratasys są wykorzystywane w przemyśle lotniczym, obronnym, motoryzacyjnym, medycynie, urządzeniach przemysłowych, edukacji, architekturze i produktach w branży konsumenckiej.

W dniu 16 kwietnia 2012 roku, Stratasys poinformował, że połączył się z prywatną firmą Objet – innego czołowego eksperta w dziedzinie szybkiego prototypowania.  Stratasys na tym nie poprzestał i cały czas rośnie w siłę, w dniu 19 czerwca 2013 br., MakerBot Industries ogłosił, że został zakupiony przez Stratasys. Firma w 2010 roku miała 41% udziału w rynku jeśli chodzi o druk 3D co czyni ją liderem, dziewiąty rok z rzędu.

Dochód firmy w 2011 roku wynosił  ponad 155 mln USD

 

stratasys

 

Firma Stratasys jest notowana na NASDAQ od roku 1994. Obecnie od października 2011 znajduje się w bardzo dynamicznym trendzie wzrostowym, regularnie zdobywając kolejne szczyty. Wartość spółki w tym czasie wzrosła już przeszło 5-krotnie i obecnie nie widać, żadnych sygnałów aby zainteresowanie inwestorów słabło.

 

3DSYSTEMS

 

3dsystems-alibre

Jest wiodącym na rynku światowym dostawcą drukarek 3D, materiałów do drukowania 3D, plików STL umożliwiających drukowanie przestrzenne, ponadto firma specjalizuje się w tworzeniu niestandardowych części na życzenie klientów. Firma została założona w 1986 roku przez Chucka Hilla, wynalazcę i posiadacza patentu systemu szybkiego prototypowania jakim jest stereolitografia (SLA).  CEO 3D Systems – Abe Reichental zapowiada, że firma dąży do pokonania barier projektowania przy użyciu programów CAD, poprzez aplikacje 3D dostosowanych do urządzeń mobilnych, aby zaproponować bardziej intuicyjne oprogramowanie. Firma chce wprowadzić taką formę projektowania, aby osoby od 8 do 80 roku życia mogły z łatwością tworzyć swoje pomysłu w domu. 3D Systems oferuje ponad sto materiałów, które mogą być używane w drukarkach 3D, w tym woski, gumy, metale, kompozyty i tworzywa sztuczne.

Dochód firmy w 2011 roku wynosił 230 mln USD

ddd

 

AUTODESK

 

autodesk-logo

Autodesk  jest liderem jeśli chodzi o tworzenie oprogramowania do projektowania 3D, które znajduje zastosowanie w architekturze, inżynierii, budownictwie, produkcji, mediach i przemyśle rozrywkowym. Do najważniejszych z nich należą: AutoCAD, Maya, Inventor. Firma założona 1982 roku, w Kalifornii ma swoją obecną siedzibę.

Dochód firmy w 2012 roku wynosił 2.21 mld USD

adsk

 

DASSAULT SYSTEMES

 

default

To francuska firma i światowy lider w produkcji oprogramowania 3D i Product Lifecycle Management (PLM), czyli procesu zarządzania całym cyklem życia produkt od koncepcji, poprzez projektowanie i produkcję, do serwisu i utylizacji. Firma obsługuje klientów w ponad 80 krajach. Najważniejsze produkty to: CATIA – oprogramowanie przeznaczone do tworzenia wirtualnych produktów, SolidWorks – projektowanie mechaniczne,  DELMIA – wizualizacja produktu, SIMULIA – wizualne testowanie i symulacja, ENOVIA – służy do globalnego zarządzania cyklem życia produktu, EXALEAD – to infrastruktura umożliwiające wyszukiwanie aplikacji w sieci.

Dochód  firmy  w 2012 roku wynosił  2.028 mld EUR

dasty

 

ORGANOVO

organovo-bioprinting

 

Bonus o którym wspomniałem, to stosunkowo młoda firma – Organovo, która zajmuje się projektowaniem i tworzeniem funkcjonalnych, trójwymiarowych ludzkich tkanek do badań naukowych i zastosowań terapeutycznych.  Firma pracuje nad opracowaniem modeli biologicznych człowieka, które będą umożliwiały łatwiejsze zdiagnozowanie choroby i obmyślenie planu leczenia. Technologię Organovo można również stosować do tworzenia chirurgicznych tkanek do bezpośredniego leczenia. Temat zaciekawił mnie na tyle, że jeszcze w tym tygodniu ukaże się artykuł na temat szczegółowej działalności firmy.

Ich trójwymiarowa technologia bioprinting został wybrana w kategorii „ Najlepsze wynalazki w 2010″ przez magazyn TIME. Firma w 2012 roku znalazła się na liście pięćdziesięciu najbardziej innowacyjnych firm w rankingu MIT Technology Review (TR50). Bliżej na temat działań firmy opiszę w kolejnym artykule, myślę, że warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z jej innowacyjną działalnością.

onvo

Dziś pod lupę poszły wyjątkowo firmy, a nie produkty które wytwarzają, jednak myślę, że warto byłoby mieć chociaż podstawowe informacje na temat firm „gigantów”, które są liderami w rynku nowych technologii.

Aktualne wykresy kursów akcji znalazłem na stronie – stockcharts.

Powrót na górę