Contour Crafting – budowa domu w 24 godziny

Contour Crafting – budowa domu w 24 godziny

Uniwersytet w Południowej Kalifornii testuje olbrzymią drukarkę 3D, która będzie w stanie wydrukować cały dom w ciągu 24 godzin.

Już kiedyś pisaliśmy o pomyśle stworzenia domu na drukarce D-Shape, przez holenderskie studio Universe Architecture. Budynek miał składać się z betonowych wydrukowanych bloków o rozmiarach 6 x 9 metrów, które później trzeba było połączyć w jedną całość. Naukowcy z Południowej Kalifornii poszli w nieco innym kierunku, chcą wydrukować całą bryłę domu za jednym razem, bez późniejszego łączenia elementów.

 

Contour Crafting

dom z drukarki 3D-1

Profesor Behrokh Khoshnevis zaprojektował gigantycznego robota. Dzięki dyszy „plującej” betonem, która znajduje się na suwnicy, może szybko postawić budynek według wcześniejszego projektu komputerowego.

Contour Crafting może być wykorzystany np. do szybkiego zbudowania mieszkań dla ofiar powodzi lub innych podobnych kataklizmów, gdzie istnieje potrzeba szybkiego stworzenia warunków bytu dla tych osób .

Jak zauważa Khoshnevis – „wszystko w tych czasach jest produkowane przez maszyny, buty, ubrania, sprzęt AGD, samochody. Jedyną rzeczą, która wciąż budowana jest od końca do końca przez człowieka są budynki”.

Jak to działa?

dom z drukarki 3D-2

System porusza się po dwóch szynach, które rozłożone są od siebie kilka metrów szerzej niż szerokość budowanego budynku. Brama z zawieszeniem i ramieniem dyszy porusza się wzdłuż szyn. Dysza „wypluwa” beton warstwami tworząc puste bloki ścian, które następnie uzupełnia wzorem przypominającym kratownicę, co daje większą sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji. Pracownicy dodatkowo montują drzwi i okna.

Contour Crafting potrafi wygenerować całe osiedla domów mieszkalnych za ułamek kosztów i czasu budowy standardowych budynków.

Wiele osób ma wątpliwości co do wytrzymałości takiego rozwiązania, a więc przeprowadzono badania z których wynika, że ściana stworzona przy użyciu tej technologii wytrzymuje prawie 70 MPa, a ściana wykonana w tradycyjny sposób ok. 20 Mpa. Jak widać jest spora różnica na korzyść takiego rozwiązania, wiadomo, nie ma mowy o prętach zbrojeniowych wewnątrz ścian.

dom z drukarki 3D-3

Czy Contour Craft odbierze pracę pracownikom budowlanym ?

Głównym problemem wprowadzenia tej technologii w życie jest pytanie co stanie się z pracownikami budowlanymi. Budownictwo w dużej mierze uciekło automatyzacji pracy. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy w branży budowlanej zatrudnionych jest prawie 110 milionów ludzi na całym świecie i odgrywa ona bardzo ważną rolę w walce z wysokim poziomem bezrobocia. Nie można zapomnieć jednak o pracownikach, którzy potrzebni będą do prac wykończeniowych domu, utrzymania maszyny w ruchu, a także montażu wszelkich instalacji.

Nasuwa się pytanie czy Contour Crafting może zrobić więcej szkody niż pożytku ?

Wg Khoshnevisa, zastosowanie nowej technologii otworzy wiele nowych miejsc pracy w tym sektorze i podkreśla, że zastosowanie automatyki może zmniejszyć ilość wypadków na budowach.

dom z drukarki 3D-5

Kiedy zobaczymy roboty budowlane w akcji?

dom z drukarki 3D-4

Już w 2006 roku technologia Contour Craftingu została uznana za jeden z 25 najlepszych wynalazków tego roku, jednak do tej pory jest jeszcze w fazie testów. Aktualne badania są finansowane ze środków NASA i instytutu Cal-Earth. Przyszły rozwój technologii nastawiony jest na budowę nowoczesnych struktur cywilnych, ale też budynków na księżycu o czym pisaliśmy w osobnym artykule.

źródło: www.businessinsider.com

Powrót na górę