Drukarka 3D ważąca 120 ton do budowy domów

Drukarka 3D ważąca 120 ton do budowy domów

Temat 10-ciu wydrukowanych domów w Szanghaju wzbudził tak wiele zainteresowania w mediach, że jedna z chińskich firm, która od pół roku pracuje nad projektem w końcu zaprezentowała największą na świecie drukarkę 3D do budowy domów.

Drukarka 3D tworząca domy o masie 120 ton1

Masywna drukarka 3D ma pole robocze sięgające aż 12m x 12m x 12m. Według Wang Hong, założyciela i prezesa spółki, firma spędziła nad tą gigantyczną drukarką ostatnich 6 miesięcy. Konstrukcja waży ponad 120 ton i jest montowana za pomocą dźwigów i innych dużych maszyn. Dla porównania powiem, że waga średniego czołgu to około 40 ton, czyli 3 razy mniej niż waga konstrukcji tej drukarki.

Drukarka 3D tworząca domy o masie 120 ton2

Olbrzymia drukarka 3D jest obecnie umieszczona w lokalnym parku przemysłowym druku 3D i niebawem będzie otwarta dla publiczności. Pierwszym zadaniem urządzenia będzie wydrukowanie za pomocą technologii FDM model 7-metrowej „Świątyni Nieba”, największej zachowanej świątyni w Chinach.

Drukarka 3D tworząca domy o masie 120 ton4
Świątynia Nieba

Druk 3D rozwija się bardzo dynamicznie, poznaj 5 pierwszych i być może najważniejszych projektów w architekturze z wykorzystaniem technologii druku przestrzennego.

Jedną z istotnych zalet nowej drukarki jest zastosowanie plastiku wzmacnianego włóknami grafenowymi. Jest to rozwiązanie lekkie, mocne, odporne na korozję i przyjazne dla środowiska. Drukowana „Świątynia Nieba” będzie miała powierzchnię 100 metrów kwadratowych, a na jej wytworzenie zostanie zużyte aż 20 ton materiału!

Cały proces drukowania potrwa od 6 do 8 miesięcy i będzie to największa na świecie struktura wykonana w technologii druku 3D.

Drukarka 3D tworząca domy o masie 120 ton
Model Świątyni Nieba

Firma twierdzi, że ich drukarka jest w stanie wydrukować cały budynek w jednym cyklu drukowania, a nie jak było to popularne do niedawna drukować każdy kawałek osobno, aby później je ze sobą złączyć. Ponadto uważają, że budynek stworzony za pomocą tej drukarki będzie 3 razy mocniejszy niż inne drukowane konstrukcje domów, dzięki wzmocnieniom grafenowym.

Ciekawi jesteśmy rezultatów tego przedsięwzięcia. Zainteresowanie drukiem 3D w architekturze jest coraz bardziej popularne, kto wie czy za 10-20 lat w Polsce taki model budownictwa nie będzie najchętniej wykorzystywany.

Źródło: 3ders

Powrót na górę